Привіт, спільното! Якщо ви більш-менш давно працюєте з криптовалютою, саме як активом, то точно знаєте, наскільки це ринок залежить від спекуляцій. Яскравий приклад – Doge Coin, звичайна монета-мем, яку Ілон Маск забустив в ціні просто до небес одним лише своїм твітом.
Проте хайп та спекуляції – це не єдині складові, які впливають на вартість тієї чи іншої монети. Існують і більш об’єктивні чинники, про які й поговоримо в сьогоднішньому огляді.
А перед початком нагадаємо, що ми вже ділилися з вами, чому саме варто розглянути можливість диверсифікувати активи за допомогою криптовалюти. Радимо до ознайомлення!
Економічні чинники
Найголовніше – це економічні чинники, які ледь не однакові для будь-якої сфери активів та інвестицій.
Наприклад – пропозиція та попит. Від того, як багато монет на ринку, та яка кількість людей готова їх купувати, буде напряму залежати вартість токена. Так, якщо ви виставите якусь монету за долар, то інший інвестор може пропонувати свої активи трошки дорожче, наступний – ще дорожче, і так далі. Відповідно, якщо буде попит, і монети активно купуватимуть, то ніхто ціну не знизить, а лише навпаки – будуть підіймати, доки процес не сповільниться. Або ж доки не буде досягнуто рівню опору, якщо говорити більш точно.
Чи можете ви створити власну монету, тираж якої складатиме трильйони штук? Очевидно, що така монета ніколи не буде коштувати 1$, бо у світі банально не вистачить грошей, які мусили б бути інвестованими в ваш токен, завдяки чому ціна не стільки формувалась, скільки б закріплювалась.
Тому ще один важливий економічний критерій – це капіталізація. Чим більше капіталізація монети – тим більше до неї довіри. Адже це показник, що велика кількість грошей інвестована в той чи інший актив, що сприяє більшій довірі зокрема з боку тих, хто взагалі дупля не ріже, що це таке ваші ефіри та ріпли.
Власне, тут можна перераховувати доволі довго. Проте радше прочитати декілька економічних книжок, якщо є наснага та вільний час. Ми ж тут для отримання загального розуміння, яке також зайвим не буде.
Загальна світова економіка
Економічна ситуація у світі напряму впливає на криптовалюту. Адже вона відображає настрої суспільства, а головне – скільки в нього буде вільних грошей.
Так, в момент написання цієї статті, більшість криптоспільноти перебуває в очікуванні затвердження нової кредитної ставки органом ФРС, що в Сполучених Штатах. Якщо прогнози будуть вірні, і ставку дійсно зроблять нижчою, то є ймовірність того, що ми знову побачимо чергове зростання ціни на усі токени.
І причина тому полягає в наступному:
- Зниження відсоткової ставки на кредити вказує на те, яка ситуація з економікою в тій чи іншій країні, зокрема на якому рівні знаходиться інфляція. Якщо у країни з цим все ок, вони знижують вартість кредитів, чим стимулюють ще більше залучення коштів до бюджету;
- Своєю чергою, велика кількість інвесторів, бізнесменів, та навіть звичайних людей, починають користуватися дешевими кредитами, а також витрачають гроші зокрема на нові активи. Тож у такі моменти, ринок крипти не залишається осторонь;
- Гарна економічна ситуація у світі або в країні рівня США – гарні настрої інвесторів, які охоче поповнюють свій портфель, стимулюючі зростання цін.
Тож чим більше грошей у людей – тим більшою стає вартість криптовалюти.
Технології
Наскільки безпечно використовувати ту чи іншу криптовалюту – також впливатиме на її вартість. Зокрема і те, який блокчейн вона використовує для транзакцій.
Також до технологій можна віднести і складність видобутку монети. Так, собівартість одного біткойну по різних оцінках може перевищувати 40 000$ (ціна електроенергії, обладнання тощо). І тому ніхто його не буде продавати собі в збиток, доки ринок не почне остаточно помирати.
А якщо вашу монету може тапати бабця з сусідньої квартири, то такий актив не буде коштувати дорого апріорі.
Рухи китів
Ще одна дуже важлива річ, яку інколи можна прирівняти до спекуляцій – це рухи китів.
Кити в криптовалютному світі – це люди чи компанії, що тримають велику кількість того чи іншого активу. Якщо говорити про біткойн, то тут ледь не головним китом виступає компанія BlackRock, чий інвестиційний портфель нараховує понад 300 000 BTC, за умов що загалом їх було добуто майже 20 мільйонів.
Велика кількість інвесторів меншого рівня уважно слідкують за китами та повторюють їх рухи. Так, якщо кит продає свої активи, це може сигналізувати про майбутнє зниження ціни на актив. І тому, якщо ви побачили такий сигнал, і переживаєте за кожен цент, то точно замислитесь над тим, а чи не продати і вам ваші 2 TON’и, доки він не просів на 10 центів.
Приклад, як і завжди, прямолінійний. Проте, сподіваємось, цілком зрозумілий.
Загалом, сьогодні немає проблем з тим, щоб відслідковувати рухи китів. Існують цілі канали, що займаються моніторингом тих чи інших гаманців та адрес. Тож інвестори можуть бачити і зворотні ситуації, коли кити купують інші монети, що може слугувати поштовхом для їх вартості.
Новини та спекуляції
Ринок криптовалюти – ще молодий та мінливий. Тому не варто дивуватися, що тут постійно відбуваються криваві бані (коли індикатори цін на більшість монет червоні, бо монети дешевшають). Варто лише випустити Ізраїлю декілька ракет по Палестині, і ось ми бачимо падіння цін, бо всі очікують війну на Сході.
Гарні новини також сприяють зростанню цін.
Конкретний приклад, який розставить усі крапки над “і”. Нещодавно Павло Дуров був заарештований у Франції, після чого вартість основної криптовалюти Telegram, TON Coin, значно упав в ціні, демонструючи стрімке падіння ледь не щодня.
Ситуація кардинально змінилася, як тільки з’явилися інші новини, що Павла все ж відпустили. А подальші публікації про те, що Телеграм ще й почав співпрацювати з владою Франції, остаточно заспокоїли інвесторів, і вартість монет на блокчейні TON, що останнім часом активно роздаються зокрема і через AirDrops, почала зростати.
Висновок
Існує багато критеріїв, що впливають на вартість криптовалюти. Вплинути на них ми не змозі, доки не перетворимось на одного з китів. Проте розуміння того, як працює ринок, дозволить вам зробити ваші інвестиції більш обачними та безпечними.
А чи зберігаєте ви криптовалюту? Розповідайте в нашому Telegram-ком’юніті про те, якій монеті довіряєте найбільше!
З повагою, Ваш Ґік!
Чому змінюється та як формується вартість криптовалюти FAQs
Формування ціни на криптовалюту – це складний процес, який враховує безліч критеріїв: обсяг попиту та пропозиції, настроїв серед інвесторів, загальної економічної ситуації тощо.
Головна причина, чому вартість певною криптовалюти зростає – це збільшення попиту. Він своєю чергою обумовлений іншими параметрами, головний з яких – соціально-економічне становище у суспільстві.
Коментарі