Привіт, спільното! Ми дуже часто розповідаємо вам про цікаві та, на наш погляд, маловідомі вертикалі чи типи офферів. Сьогоднішній день не є виключенням, адже мова йтиме по SP та BS оффери. Що це таке та з чим їх їдять – дізнайтесь з нашого огляду.

А перед початком нагадаємо, що нещодавно ми розповідали вам про нетипові вертикалі для високого ROI. Радимо до ознайомлення!

SP і BS оффери – це що?

SP та BS – це ціла категорія офферів, де конверсія відбувається тоді, коли клієнт оформлює підписку: на послугу, продукт, сплачує ліцензію в застосунку тощо. Для цього він має або вказати дані своєї банківської картки, або використати Apple Pay / Google Pay. Власне, тут і криється ключова відмінність між SP та BS:

  1. SP (Subscription Payment) – це підписка, де платіж відбувається за допомогою ледь будь-якого засобу: як то банківська картка, або криптовалютний гаманець;
  2. BS (Bank Subscription) оффери приймають тільки банківські картки для оформлення підписки.

Традиційна зв’язка виглядає наступним чином:

  • Трафік потрапляє на лендінг, де його ознайомлюють з продуктом/послугою, після чого пропонують оформити підписку;
  • Клієнт вводить дані банківської картки, або ж іншого платіжного засобу, після чого отримує доступ до продукту.

Далі ви вже отримуєте виплату або безпосередньо за підписку, або ще й за її кожне продовження. В арбітражі це називають ребілом (rebill).

В яких вертикалях присутні SP і BS оффери?

Надання послуги по передплатній моделі – це дуже популярний тип угод, який використовують сьогодні ледь не усюди. Хочеш дивитись фільми – оформи підписку на Netflix, хочеш отримувати щоденне харчування – підписка в кейтеринговій фірмі до ваших послуг.

Власне, саме тому ми маємо так багато вертикалей, де присутні SP/BS оффери:

  • Нутра. Існують оффери, де клієнтам пропонують підписатися на отримання певного препарату, і інколи – це ще й безкоштовно для самого споживача (тріали). Також сюди можна віднести і набори харчування, наприклад – дієтичного, що складають систему зі схуднення;
  • Інформаційні продукти. Різні навчальні курси, як від онлайн-шкіл, так і від окремих менторів – майже все це працює за моделлю підписки;
  • Психологія, езотерика. Отримати регулярну допомогу психолога, чи той самий курс по самовдосконаленню, або ж щотижневий гороскоп;
  • Застосунки та сервіси. Яскравий приклад – VPN-оффери, що надають доступ до своїх послуг лише тоді, коли в користувача оформлена підписка.

Власне, це далеко не усі ніші, де можна зустріти SP та BS оффери. Проте саме тут вони ледь не основа вертикалей.

Переваги та недоліки SP і BS офферів

SP і BS оффери – вже доволі звична тема. Проте ще декілька років тому, вони дійсно дивували, але й не демонстрували такого конверту. Сьогодні людина краще сприймає той факт, що для отримання послуги, на неї треба оформити підписку.

Але не менш важливим є те, які переваги отримує сам арбітражник, коли працює з такими офферами. Ми можемо виділити наступні:

  1. Можливість лити трафік з будь-якого ГЕО.
  2. Більшість ніш – білі, то ж можна заливати через будь-які джерела.
  3. У більшості офферів відсутній холд: як тільки рекл отримав гроші за підписку, арбітражник ледь не одразу отримує винагороду.

Проте існують і недоліки. Зокрема умови деяких офферів передбачають не лише підписку, але й подальші ребіли. Наприклад – після тріала, пробної версії продукту в нутрі, про який ми вже згадували.

Нові правила Click-to-Cancel від FTC

Перевагою для арбітражників, та недоліком для самого користувача, була відсутність прозорої системи вже ВІДПИСКИ від продукту, а не підписки. Це стосується не усіх, але багатьох офферів. Власне, арбітражник отримує постійно ребіли. А клієнт вже й забуває про те, що він на щось там був підписаний.

Ситуація стала якщо не критичною, то такою яку вже важко ігнорувати. Наприклад, федеральна торгова комісія (FTC) відзначає, що в 2021 році кількість скарг на неможливість відписатися від продукту складала до 42 на день, а в поточну – вже понад 70.

Власне, саме тому вони ввели нові правила як оформлення підписки, де клієнт має надати очевидну згоду на те, що він не проти того, аби з його рахунку знімали гроші. Також продавець має створити простий механізм для того, щоб споживач мав змогу відмовитися від підписки.

На сьогодні це стосується виключно ринку Сполучених Штатів. Проте цей досвід можуть перейняти, наприклад, і в ЄС. Тож варто бути готовими до того, що SP та BS оффери очікують ледь не неминучі зміни.

Висновок

SP та BS оффери – це можливість отримати стабільний профіт завдяки ребілам. Також це ідеальний варіант для тих, кого бісить, що гроші застряють в холді на місяці.

Також перевагою таких офферів є й те, що їх стає дедалі більше: інформаційні продукти та езотерика – постійно зростаючий ринок, а коли велика кількість чоловіків зі зрозумілих причин не покидають своїх квартир, то тут і кейтирингові послуги стають все актуальнішими.

Виплати також різняться. Деякі продукти можуть приносити суттєвий профіт, та ще й матимуть шалений попит серед ЦА. Проте очевидно, що конкуренція в таких продуктах буде шаленою. Тож головний секрет успіху – знайти продукт, який ще не маячить з кожної праски, проте має перспективи, і заливати трафік на нього.

І хоча FTC намагається вставляти палки в колеса, навряд чи це буде мати відчутний ефект у найближчому майбутньому. Особливо, якщо ви звикли працювати з Tier-2 та Tier-3 ГЕО, де і зовсім нічого може не зміниться у найближчому майбутньому.

Нагадуємо, що долучитися до обговорення цієї та інших тем ви завжди можете в нашому Telegram-ком’юніті. Долучайтесь до найкращої української спільноти арбітражників!

З повагою, Ваш Ґік!

Категорія: