Привіт, спільното! Діджитал маркетинг не стоїть на місці, а маркетологи з усього світу постійно придумують нові фішки і підходи, щоб залучати користувачів до дій. І, звісно ж, що більше інформації потрібно переварити, то більше спеціалістів з’являється на ринку. З появою таргетованої реклами на різних платформах, у діджитал сфері виникла потреба у тих, хто має розбиратись у її налаштуванні. Так, про таргетологів ви точно чули раніше. Але тут ми згадуємо, що медіа в нас про арбітраж і арбітражники теж мають справу з рекламою. Ох, знову нічого не зрозуміло…
Don’t panic! Ми тут, аби допомогти вам розібратись, хто ж такий таргетолог і арбітражник і в чому полягає різниця цих двох спеціальностей. Кому важче працювати, де більше підводних каменів та ризиків.
До речі, якщо ви хочете почати свій шлях в арбітражі і дізнатись більше про актуальні позиції, ми радимо прочитати нашу статтю, де ми розповідаємо про фармерів, медіа-баєрів, дизайнерів, верстальщиків.
А тепер давайте розкладати все на свої полички 🙂
ХТО ТАКИЙ ТАРГЕТОЛОГ І АРБІТРАЖНИК?
Найпоширенішими соцмережами наразі є Facebook та Instagram, тому пояснюватимемо на їхньому прикладі. Facebook має свій рекламний кабінет, в якому є безліч налаштувань. Саме з цими налаштуваннями і працює таргетолог. Маючи інформацію про цільову аудиторію, він налаштовує рекламу на неї, щоб залучати нових клієнтів у бізнес або нагадувати про себе вже існуючим.
Тарлетологи можуть шукати клієнтів власноруч, тобто працювати з бізнесами напряму як підрядник, або бути в штаті агенцій чи, власне, у штаті працівників певної компанії, що потребує таргетолога. Часто таргетолог працює з дизайнером, смм-спеціалістом, копірайтером тощо. Симбіоз цих спеціалістів дає гарний результат бізнесу.
А що ж тоді робить арбітражник? Також веде аудиторію (трафік) на сайт рекламодавця. Проте робить він це за посередництвом партнерських програм. Головне завдання арбітражника — змусити користувача виконати необхідну дію. Це може бути придбання товару, реєстрація на різноманітних сайтах, внесення депозиту тощо. І саме за цільові дії арбітражник отримує оплату, яка зазначена в умовах обраного оферу.
ЯКІ ОБОВ’ЯЗКИ МАЄ ТАРГЕТОЛОГ І АРБІТРАЖНИК?
Почнемо з обов’язків, які лягають на плечі цих двох спеціалістів.
Ми вже визначили, хто такий таргетолог (фан факт: що більше говориш це слово, то більше воно стає схожим на слово таролог). Але фрази «налаштування реклами» недостатньо, щоб осягнути всі болі цієї професії.
До обов’язків таргетолога входять:
- Аналіз. По-перше, продукту, який рекламується. По-друге, реклами, яка вже запустилась і дає результати.
- Визначення цільової аудиторії. Так, власник бізнесу/маркетолог має надати всю необхідну інформацію, проте таргетологу потрібно вміти виокремлювати тих, хто скоріш за все зацікавиться у продукті.
- Спостереження за конкурентами та їх цільовою аудиторією. Важливо слідкувати за трендами та робити висновки, що краще зайде подібній до вашої аудиторії.
- Планування бюджету. Маючи досвід, таргетолог може планувати обсяги бюджету рекламної кампанії та завчасно коригувати їх, якщо це потрібно.
- Створення креативів. Не завжди цим займається саме таргетолог, але він точно має вміти це робити. На основі всіх отриманих даних готується кілька різних креативів, щоб можна було протестувати і обрати найкращий підхід.
- Налаштування таргету. Більшість вважає, що це лише натицяти якісь налаштування і все ідеально працюватиме без втручань. Якби ж то…
- А/В тестування. Так, саме на це ми натякнули у пункті про креативи. Тестувати доведеться багато, щоб реклама приносила максимальний профіт бізнесу.
- Оптимізація. Аналізуючи результати тестувань, таргетолог вносить зміни до рекламних кампаній задля їх покращення.
- Звітність. Цей обов’язок є невід’ємним у роботі кожного спеціаліста.
Арбітражник має бути компетентним у багатьох сферах, щоб повноцінно виконувати свою роботу і добре заробляти. До цього переліку входять знання з маркетингу, SEO, вміння налаштовувати таргетовану рекламу тощо.
Що входить до обов’язків арбітражника:
- Керування трафіком. Лити трафік на сайт/у додаток рекламодавця потрібно з різних джерел (соцмережі, пуш і попап мереж, пошуковиків тощо).
- Тестування. Знаходити і тестувати нові методи, джерела, канали.
- Аналіз. Слідкувати за результатами тестувань і робити правильні висновки на їх основі.
- Лідогенерація. Приведені на сайт користувачі мають ставати лідами, щоб здійснювати покупки і приносити прибуток.
- Клоакінг та трекінг. Враховуючи те, що часто доводиться працювати з сірими і чорними нішами/продуктами, використовувати клоаки ( https://uageek.media/article/2438/ ) іноді необхідно.
- Копірайтинг. Так, арбітражник має вміти навіть писати. Але не есе на тему осені, а тексти для реклами, які зачеплять цільову аудиторію.
- Робота з фото/відео. Вміти створювати креоси, знаходити відеоматеріал та редагувати його.
- Пошук зв’язок та їх масштабування. Працюючі зв’язки для арбітражника — це скарб.
- Звітність. Робота будь-якого спеціаліста має бути помітною, тому підготовка звітів є обов’язковою.
Так, схожість у цих позиціях дійсно є, проте і відмінностей досить багато.
ТО В ЧОМУ Ж ВІДМІННОСТІ?
Якщо ви переглянули всі обов’язки, то помітили, що хоч налаштовує рекламу і таргетолог, і арбітражник, є багато нюансів. Давайте розглянемо їх.
Оплата. На відміну від арбітражника, таргетолог не вкладає свої кошти в залучення трафіку. Він отримує завдання від рекламодавця, планує бюджет, налаштовує рекламу і приводить бізнесу клієнтів. Вартість реклами, як і вартість послуг таргетолога оплачує рекламодавець. Часто таргетологи отримують ще й відсоток від продажу. У випадку з арбітражниками все інакше. Їм потрібні кошти для інвестування у трафік, щоб потім продати його дешевше та отримати прибуток з різниці цін.
Першобілінг. Цей феномен пов’язаний з діяльністю арбітражників. Є певний відсоток таких, де бажання отримати трафік безкоштовно переважує здоровий глузд. Якщо коротко: першобілінг – вид шахрайства, який передбачає отримання безкоштовного трафіку з ФБ, блокуючи постоплату першого білінгу. Оскільки арбітражники оплачують трафік з власної кишені, ця опція часто здається дуже заманливою. Таргетологи ж таким не бавляться. В першу чергу вони оцінюють якість трафіку. Важливо розуміти, що рекламна мережа потребує часу для оптимізації і лише згодом надає якісний трафік.
Аналіз. Цей етап теж має значні відмінності. Щоб рекламодавець залишився задоволеним роботою таргетолога, воронка клієнта має працювати відмінно, аби трафік не зливався марно. Тому важливо перевірити, наскільки зручно і зрозуміло влаштований шлях до цільової дії.
Арбітражник оцінює офер через іншу призму: йому важливі ГЕО, на які можна лити; дозволені джерела трафіку; сума виплат; модель оплати (за яку цільову дію він отримає свої виплати).
Тестування. Тут не все однозначно, проте таргетологи надають більшого значення А/В-тестам, ніж арбітражники. А/В-тести допомагають економити час і гроші. Вони надають інформацію щодо ефективності вебсторінок та підвищити конверсію. Змінюючи елементи, їх колір, розташування тощо, рекламодавець може значно покращити продуктивність свого сайту. З їх допомогою перевіряються рекламні тексти, заклики до дії, окремі сторінки, листи з розсилок, форми підписки. Арбітражники іноді нехтують тестуваннями, оскільки це додаткові витрати та й не всі вміють користуватись цим інструментом.
Масштабування арбітражників і таргетологів відрізняється швидкістю і ретельністю. Таргетологи у цій справі не поспішають і уважно слідкують за рекламними кампаніями, щоб вчасно відключити найменш ефективні підходи та оптимізувати найкращі з них. Арбітражники мають використати робочу зв’язку чимшвидше, щоб не залишити перевагу конкурентам.
Вертикаль. Поки таргетологи беруть в роботу будь-який проєкт (навіть якщо ніколи не працювали з подібною нішею), арбітражники працюють з продуктами, на які неодноразово лили трафік. Тобто в кожного арбитражника зазвичай є певна спеціалізація, в якій він дійсно шарить і може приносити гарні результати.
Джерела трафіка. Тут арбітражники програють таргетологам, оскільки другі зазвичай більш грунтовно вивчають джерело, з якими працюють.
ДОСІ НЕ ЗНАЄТЕ, ЩО ОБРАТИ, ТАРГЕТОЛОГ ЧИ АРБІТРАЖНИК?
Давайте підрезюмуємо вищесказане і окреслимо основні плюси і мінуси роботи кожного з цих фахівців.
Плюси в роботі таргетолога: незникаюча потреба у спеціалістах, які приводитимуть клієнтів у бізнес; можливість працювати з кількома клієнтами одразу; віддалена робота; перспектива зібрати команду та відкрити свою агенцію; можливість самому обирати комфортних клієнтів/нішу/продукт; навчання не займе у вас багато часу.
І як же без мінусів: відповідальність за чужий бюджет; пряма комунікація з клієнтами; залежність від алгоритмів соцмереж, які постійно змінюються; неможливість зникнути з радарів та ігнорувати запити клієнтів.
Які переваги є в роботі арбітражника: робота на себе без визначеного кимось іншим робочого графіку; практично необмежений дохід; можливість отримувати бонуси від ПП; отримання всього прибутку від роботи з трафіком.
А тепер основні мінуси: робота на себе передбачає відповідальність за свій дохід; ризик втратити власні кошти, вкладаючи їх в трафік; неможливість витрачати весь дохід, оскільки в подальшому ці кошти знадобляться для масштабування; потреба у пошуку помічників, щоб встигати більше; відсутність різноманітності; відсутність стабільного доходу і соцпакету.
ПІДСУМОК
Отже, сьогодні ми розповіли вам, хто є хто. Розглянули основні обов’язки, які має таргетолог і арбітражник, їхні ключові відмінності, переваги та мінуси у роботі цих фахівців. Яка б різниця між ними не була, мета одна: підвищувати ефективність рекламних кампаній та показник конверсії.
Що таргетологу, що арбітражнику необхідно мати розвинені скіли в аналізі даних, вміти працювати з цільовою аудиторією, досліджувати ринок, слідкувати за трендами. Крім того, не нехтувати тестуваннями, щоб працювати над оптимізацією стратегій та підвищувати профітність. А без знання різноманітних інструментів та платформ жодному з цих спеціалістів не вдасться виконувати свою роботу на всі 100%.
Якщо ви любите комунікувати з клієнтами напряму, хочете отримувати фіксовану оплату і працювати з різними нішами/продуктами, варто замислитись над спеціалізацією таргетолога.
Не проти ризиків та інвестування своїх коштів з перспективою максимально масштабуватись і, працюючи соло, досягти заробітку у кілька тисяч доларів на місяць? Тоді час замислитись щодо початку свого шляху в арбітражі трафіку.
Та й класне медіа про український арбітраж ви вже знаєте. Так, це ми про нас 🙂
І ще ми маємо власне Telegram-ком’юніті, де ділимось анонсами, новинами, корисною інфою та спілкуємось на тему арбітражу і не лише. Долучайтесь!
З любов’ю, Ваш Ґік!
Коментарі