Вітаю, спільното! Ледь не щодня нас переслідують новини про штучний інтелект і те, як він прогресує. Мабуть, можна сміливо стверджувати, що це ледь не головний вектор високих технологій, який наразі привернув до себе увагу ледь не найрозумніших людей усього світу. Тож недивно, що ми спостерігаємо такий прогрес у цьому напрямку.
Ми вже писали про те, як ШІ може допомогти вам в роботі, зокрема – при створенні текстового контенту. Сьогодні пропонуємо до ознайомлення більш комплексний погляд на те, як ШІ загалом змінює певні аспекти роботи в арбітражі, створюючи справжню революцію!
Створення контенту
Ми вже мали змогу розповісти про це, але нагадаємо. Сучасний штучний інтелект – це можливість отримати будь-який контент за лічені хвилини. Неважливо, буде це текст для вашого лендінгу, або відео для РК – під кожну задачу достатньо обрати найбільш відповідний сервіс, який згенерує потрібний контент.
Безумовно, ШІ все ще не може в якість та креатив (хоча це досить суперечлива думка, але в мене наразі саме таке враження). Проте той продукт, що ми отримуємо в результаті роботи алгоритму, не лише підходить для того, щоб спростити якісь рутинні та монотонні процеси (яких вкрай багато в арбітражі, насправді), але й для ефективного використання при просуванні якихось невеличких, нішевих продуктів.
Прогнозована аналітика
Один з найскладніших процесів, з яким доводиться працювати ледь не кожному арбітражнику – це аналітика. Вміння не лише знаходити поточні тенденції, але й прогнозувати майбутнє – вкрай складно. Для цього необхідно обробити величезний пласт інфи, на що витрачається головний ресурс – час.
Своєю чергою, штучний інтелект має змогу виконати такий обсяг роботи за лічені хвилини. Алгоритм не лише простіше та швидше аналізує дані, але й знаходить більше закономірностей, на основі яких будує свій прогноз стосовно того, на яку тенденцію власно покластися при створенні вашої РК, розрахованої на гру в довгу.
Також ШІ може прогнозувати й поведінку клієнта, відштовхуючись від попереднього досвіду багатьох компаній. В результаті, при роботі з ШІ, ви зможете наперед розуміти потенціал вашої РК ще до того, як купите чергового кінга. А це – круто.
Персоналізація РК під кожного окремого клієнта
Попередній пункт ми завершили тим, що ШІ може прогнозувати, як поведе себе споживач. В продовження цього, штучний інтелект може також і створювати персоналізований контент під таку людину.
Найкраща аналогія тут – це смартлінки: алгоритм бачить ключові характеристики ліда, такі як ГЕО, пристрій тощо, і пропонує найбільш релевантний продукт. Але у випадку з ШІ, алгоритм отримує ще більше корисної інфи, зокрема про поведінку та уподобання споживача, завдяки чому може згенерувати найбільш цільовий продукт, що значно збільшує можливість отримати конверсію.
Наче ви прийшли в магазин: якийсь рандом розпитує вас про те, що ви хочете придбати, яким має бути той товар, а потім продає вам блендер, який виходить з ладу після першого використання. Тільки тут усе це відбувається за лічені секунди та непомітно для реципієнта. Від цього – не так нав’язливо, що також позитивно впливає на споживацький досвід, спонукає до конверту.
Чат-боти на базі ШІ
Якщо цільовому клієнту важливо отримати більш традиційний споживацькій досвід, де йому пропонуватимуть та продаватимуть товар чи послугу, то з цим впораються чат-боти. Чат-боти – це насправді ледь не найреволюційніший аспект, до якого призвів розвиток ШІ. Окрім того, що це – ну, блін, справжній кіберпанк, варто пам’ятати про цілком практичні функції, які виконує такий бот:
- Інформує клієнта про продукт чи послугу, розповідає про його переваги, методи використання тощо;
- Сприяє продажу, веде клієнта до купівлі, радить обрати той чи інший метод оплати;
- Миттєво реагує на запити клієнта, завдяки чому утримує його, не дає змоги перескочити на оффер конкурента.
Головна задача чат-боту в арбітражі трафіку – це вижимати максимум з трафіку, збільшуючи CR вашої рекламної кампанії. І наразі, ШІ з цим справляється вкрай добре!
Загальна аналітика та трекінг, боротьба с фродом
Відстежувати кожну метріку, та отримувати з неї максимум користі – набагато простіше при використанні штучного інтелекту. Відштовхуючись від інформації, яку ми отримуємо протягом РК, ШІ нам може надати ряд рекомендацій, які дозволять оптимізувати кампанію, зокрема – CRO, отримавши з неї ще більший профіт.
Окрім того, можливість штучним інтелектом аналізувати і відстежувати активності та поведінку лідів, дозволяють створювати найбільш ефективні анти-фрод системи. А якщо ви ознайомлювались з нашим тематичним матеріалом на тему фрода, то, мабуть, знаєте, наскільки це корисно. ШІ може швидко знаходити ледь не будь-яку ознаку потенційного фроду: від фальшивих кліків до шахрайських транзакцій, завдяки чому арбітраж трафіку стає дедалі безпечнішим.
Висновок
Штучний інтелект – це вже революція. І вона встигла зачепити вже ледь не кожну індустрію: від безпосередньо IT, до військово-промислового комплексу, де вже літають ФПВшкі, що наводяться за допомогою ШІ. Тож було б дивно, якби нейромережі оминули стороною нашу з вами нішу.
Проте якщо ви один з тих, хто вкрай негативно ставиться до стрімкого розвитку ШІ, це також можна зрозуміти. З одного боку, страх нових технологій – це нормально. Колись люди боялися бездротових телефонів. Якщо ж мова йде про цілком реальні страхи стосовно того, що нейромережі замінять професіоналів, та відберуть в них останню копійку – це також можливо. Проте не за нашого життя, як нам здається.
А що ви думаєте про все це? Чи не боїтесь, що ШІ буде лити трафік, доки ви заливаєте розпечену сталь у форму для вил? Долучайтесь до обговорення в нашому Telegram-ком’юніті, де завжди тільки свіжа та корисна інфа, вакансії, чудові люди, та безліч рофлів!
З повагою, Ваш Ґік!
Коментарі